Darwiniana

Seznam diskusních fór - Oznamka : 
Zákaz prodeje rašeliny v Británii
Autor: Daniel Hordějčuk (IP zapsáno)
Datum: 12.10.2012 12:38

[ekolist.cz] - co si o tom myslíte?

Re: Zákaz prodeje rašeliny v Británii
Autor: Jan Řehoř (IP zapsáno)
Datum: 12.10.2012 12:55

No, Britští masožravkáři si budou muset nakoupit zásobu a pak si dovážet ze zahraničí (Mike King a spol)...na jednu stranu ničení rašelinišť je špatné, ale jako masožravkář to pochopitelně vidím z jinýho pohledu. V ČR něco takového naštěstí nehrozí... winking smiley

Je fakt že se rašelina přidává do skoro každýho substrátu v dost velkým množství...a přitom rostliny co se v tom pěstují v ní přirozeně vůbec nerostou. To je v jistém smyslu plýtvání a většinou to jde nahradit podle mě.
Masožravky to je něco jiného...navíc se té rašeliny na ně globálně rozhodně nějak moc nespotřebuje.



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Jan Řehoř (12.10.2012 12:56)

Re: Zákaz prodeje rašeliny v Británii
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 12.10.2012 12:55

Absurdita. Četl jsem před časem na cpuk diskuzi na toto téma a většina se na tom taky shodla. Zákaz využívání rašeliny třeba na sypání do parků, budiž. Ovocné stromky a rajčata se bez ní obejdou. Ale rozhodně bych nechal alespoň omezený prodej rašeliny právě pro specialisty - orchidejáře, masožravkáře apod.

Ale hlavně: v zahradnictví se spotřebuje nepatrný zlomek toho, co se jednoduše spálí, ať už v domácnostech nebo dokonce v tepelných elektrárnách (myslím v Chile, nebo kde). Prostě nedotažená zelená hysterie - nebo naopak velice promyšlený způsob, jak odpálkovat zelené promyšlené počiny. Skutečný problém byl podle mě odsunut, neboť zahradnická lobby není zdaleka tak silná jako lobby energetická, zákazu topení rašelinou jsem si tam nevšiml.

U nás moc rašelinišť nemáme, ale vezmeme-li v úvahu třeba pobaltské země anebo klidně většinu Sibiře, je tam rašeliny dost a dost, která se dá vytěžit pro zahradnické účely celého světa, aniž by to něčemu nějak uškodilo. Stačilo by jen omezit využívání a pálit místo rašeliny nějakou jinou biomasu.

Adam



Upraveno 1 krát. Naposledy upravil Adam Veleba (12.10.2012 12:55)

Re: Zákaz prodeje rašeliny v Británii
Autor: Jan Řehoř (IP zapsáno)
Datum: 12.10.2012 13:00

S tím pálením jsi to trefil Adame...to mě nanapadlo, to je nechutné. Nechápu jak k tomu v Západní Evropě může vůbec docházet...

Re: Zákaz prodeje rašeliny v Británii
Autor: Adam Veleba člen správní rady (IP zapsáno)
Datum: 12.10.2012 16:13

Je to tradice smiling smiley Navíc, vezmi si Anglii a zejména takové Skotsko či Irsko. Celé souostroví je prakticky bezlesé a severní části jsou skoro jako jedno velké rašeliniště - tam těm lidem v minulosti nic jiného nezbylo. No a dneska jsou na to zvyklí a já nevím co ještě, takže to asi pořád trochu pálí, i když myslím, že zdaleka ne jako dřív. Horší jsou ty elektrárny, ale takové myslím v Evropě nejsou.

Re: Zákaz prodeje rašeliny v Británii
Autor: Zbyněk Elingr (IP zapsáno)
Datum: 12.10.2012 18:56

Co si vzpomínám tak rašelinu ke spalování používají ještě ve Finsku a tím mám namysli průmyslové spalování. Né to že někdo spálí 20 borek rašeliny. Na druhou stranu mají takové zásoby, že si to u nekvalitní rašeliny mohou dovolit.

Mimochodem nedávno sem byl v Německu nedaleko Vechty kde jsem navštívil firmu těžící rašelinu způsobem který v podstatě pomáhá vzniku nové.

Jedná se o území které bylo již před 150 až 200 léty odvodněno a z rašelinišť se postupně stala orná půda. Ovšem s mocností rašeliné vrstvy kolem 6m. V momentě kdy došlo k odvodnění se začala na přístupu vzduchu rozkládat, takže pokud se nevytěží stejně se rozloží a navíc bez užitku. Pokles vrstev rašeliny vlivem mineralizace byl změřen za posledních 100let cca o 180cm. Zde po vytěžení dojde k renaturalizaci,zavodnění plochy a nastartuje opět růst rašeliny.

Takže bych každou těžbu rašeliny automaticky nepovažoval za poškozování ekosystémů.

http://www.carniflora.cz/minibaner.gif



Toto fórum je dočasně otevřeno pouze ke čtení. Prosím, zajděte sem zase později.

This forum powered by Phorum.
rss